21 Haziran Dünya ALS Günü

21.06.2017

UMUT ve YAŞAM
Ne kadar kötü olursa olsun, ASLA PES ETMEYİN.
‘Bu benim başıma nasıl geldi’ diye düşünmeyin,
‘Benden daha kötü durumda olan insanlar da var’ diye düşünün.
Uçurumun kenarında bile taklalar atabilirsiniz, üstelik gülümseyerek.
ÖNEMLİ OLAN RUH ve AKILDIR.
Her şeyin en iyisini yapmaya çalışın ve hastalığınızın arkasına saklanmayın.

HER GÜNÜN TADINA VARIN.
Akşama nereye gideceğinizi planlayın ve GELECEĞİNİZİ PLANLAMAYIN.
Sadece başkalarının yardımına açık olmayın, KENDİNİZE DE YARDIM EDİN.
Hala bir şeylerin üstesinden gelebileceğinizi gösterin herkese.
YAPAMAYACAĞINIZ ŞEYLER İÇİN BOŞ YERE ÜZÜLMEYİN,
YAPABİLECEĞİNİZİ YAPMAKTAN ZEVK ALMAK İÇİN UĞRAŞIN.

 

Bugün 21 Haziran Dünya ALS Günü..

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS/MND) Motor nöronların bir rahatsızlığıdır. Kasları kontrol eden beynin içindeki sinir hücrelerinin ve istemli kas hareketini kontrol eden omuriliğin hastalığıdır. Sebebi genellikle bilinmez. Her ne kadar genetik faktörlerin önemi düşünülse de, vakaların yüzde on civarı kesinlikle genetiktir, aile geçmişinde vardır. Başlangıcı genellikle yetişkin yaşlardadır.. İlerleyişi ALS ilk olarak bacakları, kolları ve/veya boğaz ve ağız kaslarını etkiler fakat sonuçta bütün istemli kasları etkiler, sonucu da felçtir. Çoğunlukla ortalama 3 -5 yıl süreyle hızlı ilerler. Kalıtım yoluyla geçişi seyrektir. Fakat otozomal baskın olabilir ve çok nadir durumlarda otozomal çekiniktir.

Amiyotrofik kelimesinin manası “kas beslenmesi olmaksızın” ve sinirlerin normal olarak kaslara yolladığı sinyallerin kaybı manasına gelir. Lateral “kenara” demektir ve omurilikteki hasarın yeri manasına gelir. Skleroz ise,“katılaştırmak” demektir ve gelişmiş ALS’ de omuriliğin doğasının katılaşması manasına gelir.


Birleşik Devletlerde, ALS, 1941’de bu hastalıktan ölen Yankees beyzbol oyuncusu ''Lou Gehrig'’in hastalığı diye de bilinir. İngiltere’de ve tüm dünyada, ALS, bu düzensizlikle kaybolan hücrelere işaret ettiği için genellikle ''motor nöron hastalığı''olarak bilinir.

Op. Dr. Tamer KUTLU
   Hastane Yöneticisi